V tejto lekcii vytvoríme fotogalériu a prezentačné video z fotografií získaných z digitálneho fotoaparátu.
Cieľom lekcie je naučiť efektívne pracovať s fotografiami a prezentačným videom pri tvorbe webu.v programe FrontPage 2003.

1. V programe FrontPage 2003 na stránke fotogaléria vytvorenej v predchádzajúcich lekciách vytvorte fotogalériu z digitálnych fotografií zo školskej akcie.

2. V programe Photo Story 3 pro Windows vytvorte ozvučené video z digitálnych fotografií prezentujúce školskú akciu.

3. Publikujte video na voľný videoserver v Internete /www.n-joy.cz , www.youtube.com/.

4. Vložte Embed kód videa publikovaného v Internete do HTML kódu stránky fotogaléria tak, aby sa video zobrazilo nad fotogalériou v rozlíšení 320 x 240 pixelov.

5. Vytvorte efekt prelínania a ozvučenia stránky pri načítaní.

Video je určitá sekvencia snímkov uložená v súbore tak, aby ju vedel prehrávať prehrávač (napr. Windows Media Player, QuickTime Player ) v predpísanej veľkosti, kvalite a časovaní. Klasický film na filmovom páse zachytávajúci obrazovú realitu v pohybe a čase dnes už úplne nahradila nová technológia spracovania obrazu, ktorú nazývame video. Možnosti novej digitálnej videotechnológie prekonali obmedzenia klasického filmu, vzniká pojem virtuálna realita. Technológia videa má možnosť zachytiť v čase už nie len skutočnú realitu, ale aj nereálnu, neskutočnú myšlienku - virtuálnu realitu.
Základný rozdiel medzi animáciou a videom spočíva v tom, že užívateľ má možnosť video riadiť /spustiť a zastaviť na ľubovoľnom snímku, nastaviť veľkosť zobrazenia, kvalitu, časovanie/.

Na tvorbu videa znázorňujúceho pohyb vektorovej grafiky je výhodnejšie použiť technológiu flash. Veľkosť videa zobrazujúceho pohyb vektorových objektov po trajektórii pohybu bude rádove menšia. Čo je to flash. Táto technológia videa je často použitá na webových stránkach v dynamických efektoch, videoklipoch a animáciách. Ak ich chceme v internetovom prehliadači zobraziť musíme si nainštalovať ovládač videa pre prehliadač - flash player . Všetky postupy riešenia úloh tohto kurzu sú vytvorené technológiou flash.

Podrobne spracovaný materiál pre štúdium práce s videom v programe Photo Story 3 pro Windows nájdete:

• V českej nápovedi programu Photo Story 3 pro Windows.

• V elektronickej forme ako dokument Wordu v súbore photo_story.doc.

Podrobne spracovaný materiál pre štúdium práce s videom v programe Windows Movie Maker nájdete:

• V českej nápovedi programu Windows Movie Maker.

• V elektronickej forme ako dokument Wordu v súbore movie_maker.doc

Tvorba fotogalérie

Fotogalériu vytvoríme pomocou sprievodcu:

Obrázky môžeme usporiadať, popísať a určiť veľkosť miniatúr:

Úprava rozmerov fotografií na veľkosť 640 x 480 pixelov:

Dodatočná možnosť zmeny rozloženia obrázkov:

Tvorba videa v programe Photo Story 3 pro Windows.

Riaďte sa sprievodcom programu Photo Story:

Preštudujte si podrobnú nápovedu programu Photo Story:

Tvorba videa v programe Photo Story je rýchlejšia a jednoduchšia než v programe Windows Movie Maker. Výhodou programu Movie Maker je však možnosť vkladania do výsledného videa okrem obrázkov aj videosekvencie zosnímané kamerou, alebo fotoaparátom, strih videa a veľa ďalších funkcií, ktoré program PhotoStory neobsahuje. Ako je to u produktov Microsoft tradíciou, aj Movie Maker má v sebe podrobnú nápovedu pre tvorbu videa. Znova upozorňujem na manuály vo Worde k obidvom programom popísané vyššie.

Postup tvorby a publikovania videoprezentácie v Internete zobrazuje flash .

Postup tvorby fotogalérie a vloženie Embed kódu videa na stránku zobrazuje flash .

Správny výsledok zadania úlohy si zobrazte kliknutím na odkaz fotogaléria . Stránka fotogaleria.htm je uložená v podriadenom webovom sídle - subwebe, aby ste si mohli odskúšať funkčnosť fotogalérie a videa.
Podmienky pre zobrazenie videa:

• Pripojenie k Internetu

• Aktualizovaný prehliadač a flash player pre prácu s videom.

Najnovší Adobe flash player si môžete stiahnuť tu .

1. V akých videoaplikáciách je výhodné použiť videotechnológiu flash?

2. Akú úlohu má v programe FrontPage sprievodca tvorbou fotogalérie?

3. Ktoré programy sa používajú na tvorbu videa a sú voľne použiteľné pre užívateľov Windows XP?